Historia o tyleż upojna, co krótka: z bloku do ogródka!

czwartek, 26 maja 2016

Zimna Zośka w żółtej sukience i co potem

Pozycja ozięble Zimnej Zośki w tym roku ugruntowała się ostatecznie: nie ma bloga przyrodniczego ni ogrodniczego ani portalu pogodowego, który by się na jej fanaberie nie powoływał. 
Co do majowego zalewu żółci, to mamy wszak kolorystyczną analogię w tym, jak zaczyna się (forsycje!) i kończy (liście, liście, liści kiście) najlepszy do życia okres roku. 
Klamra żółci bierze w nawias cudowne, letnie miesiące i aromaty lata.
Przynajmniej w mojej okolicy.
Tak wiem, że formalnie mamy jeszcze wiosnę, ale nie oszukujmy się, zwłaszcza teraz, gdy majowe słońce rdzawi  nam skórę.

Nie wiem co za pacan Dniem Słonecznika ustanowił 1 maja, równie dobrze można by obchodzić wtedy Święto-najdłuższego-dnia-w-roku-który-będzie-już-niedługo-bo-za-dwa-miesiące. Może chodzi o rozpoczęcie sezonu siania słonecznika. Niektóre inicjatywy są całkiem fajne, np zagraniczny Guerilla Gardening, polegający na tajnym, nocnym i nielegalnym zakopywaniu ziaren słonecznika na miejskich rabatkach, trawnikach i nieużytkach, co oczywiście podchwycili i krajowi ekoentuzjaści.

Pamiętajcie, żeby słoneczniki sadzić z odpowiednim kolorystycznym manicurem - wtedy rosną lepiej, dorodniej ;)

Tymczasem podkiełkowane ziarna słonecznika polecam po prostu zjeść - są nieco gorzkawe ale nadają się do sałatek i kanapek. No i jak wszystkie kiełki są zdrowsze od ziaren i nasion.


Pierwsza faza mniszkowania zakończona - zrobiłam gnojówkę z liści i kwiatów mniszka (przepis: zebrać liście i kwiaty i zalać wodą w wiaderku, odstawić na tydzień). Niestety eksperyment się nie powiódł: zupa zamiast się zapienić (wydzielając azoty i takie tam) skisła. Skisła bardzo. Możliwe, że stała dłużej niż tydzień, możliwe że o niej zapomniałam. Możliwe, że muszę zrobić ją drugi raz przy drugiej fazie mniszkowania.

Czasem jak jakiemu gatunku, np bratku, odpadnie łeb, to go przypinam do innego gatunku, a potem jakiemuś ekoniezorientowanemu gościu mówię: "Patrz, w moim tajnym laboratorium w piwnicy stworzyłam odszczepkową hydrydę międzygatunkową". Wystarczy się nie śmiać - ludzie naprawdę są w stanie uwierzyć we wszystko, jeśli zapodamy to z odpowiednio stężałą z powagi gębą ;). Oczywiście w dziedzinach, w których się nie specjalizują. Czyli np w temacie przyrody i ekologii, w których to, w okalającym mnie środowisku ludzkim, specjalizuję się tylko jakoby ja.
Co musi być dla przyrody dość przykre.

Na okolicznych kwietniowych trawnikach pojawiły się kobierce ziarnopłonów wiosennych (potocznie zwanych pszonką). Ziarnopłon niby kwitnie do maja włącznie, ale gdy na drzewach rozwija się zielona gęstwa - pozbawiony światła zanika. Czasem nawet zaniknąć nie ma szans bo przyjeżdżają panowie z kosiarką, żeby zrobić miejskiemu pejzażu lepiej. Higieniczniej.
Wiki mówi: "Ziele ziarnopłonu (Herba Ficariae) ma pewne własności lecznicze i dawniej było używane w medycynie ludowej. Zawiera garbniki, alkaloidy i duże ilości witaminy C. Zbiera się je przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu zacienionym. Dawniej zielem ziarnopłonu leczono hemoroidy i brodawki".
Życzę hemoroidów i brodawek osobie która zleca bezmyślne koszenie wszystkiego jak leci.

 Ziarnopłony mają piękne, błyszczące, jakby metalizowane, płatki.

Zerwałam trochę do zielnika. Jeśli się chce ziarnopłon przesadzić do swojego, dajmy na to, ogródka, wystarczy wyrwać trochę kłączy po przekwitnięciu, a się rozkobierzy.

Tymczasem jaskier rozłogowy wygląda tak:


Jaskry nie są ponoć pożądane na łąkach i pastwiskach bo zawierają substancje trujące, ale mnie nie przeszkadza, że znalazły sobie miejscówkę pod bukszpanem, gdzie mają wystarczająco wilgotne podłoże.

A tak wygląda jaskier ostry, na straganach zwany pełniakiem.


Jaskry, w swej gatunkowej mnogości, doprowadzają mnie do szaleństwa: mamy jaskier polny, halny, różnolisty, bulwkowy, okrągłolisty, kaszubski, górski, leżący, kosmaty, jadowity... wymieniać dalej?

A teraz, ponieważ zmęczyłam się postowaniem, czas na jakąś przekąskę, zrobioną z baobabów na Saharze oraz słońca ;)

Przeminął czas forsycji. Nie lubię kiedy się forsycjowe krzewy przycina ponad miarę, np w formie zwartych kulek, co to w ogóle za moda jest? Wolę ich rozcapierzoną nieokrzesaność, gałązki sterczące na wszystkie strony, płożące się po asfaltach.

No ale nie - lepiej wyciąć do gołej ziemi. Higieniczniej. A teraz porównajmy stan zeszłoroczny i tegoroczny jednej połci skrawka terenu z krzakami forsycji.


Za takie postępowanie należy się minus!
Tajemnicze, drobne, żółte kwiatki napotkane w Łazienkach na rabatce.


Tulipan ma być żółty. Kropka.

Okazało się, że jednak mam w ogródku kilka okazów topinamboru (bora? bora-bora?), przemieszanego z ekspansywną nawłocią, gdzieś tam w kąciku. I go nie zjadłam (topinambora, a nie nawłoci)! Co za marnotrawstwo, eh.


Więc zatem zjem grzaneczki.

Wróćmy do cywilizacji, a konkretnie do eskalacji motoryzacji. Naukowcy nie zaprzeczają, że na wiosnę i na jesieni występuje w przyrodzie większe stężenie żółtych aut.
Poniżej przykład dwóch gatunków: osy-betoniarki i starogratusa zalotnikusa.Żółte chwasty zaprezentuje starzec zwyczajny - dziad z rodziny astrowatych. Gatunek opisywany jako występujący na nieużytkach i w miejscach ruderalnych. Jestem mu niezwykle wdzięczna za niewystępowanie na terenie ekolandii, co by oznaczało, że nie nosi on znamion ruderalnych.


Na koniec z okazji dzisiejszego dnia matki wystąpi słonecznica z dzieckiem.


Wielki finał: SERNIK!


22 komentarze:

 1. Ja tam nic o żadnych Zośkach nie pisałem, więc stwierdzenie, że "nie ma bloga itp. ..." jest całkowicie nieuzasadnione:) Uzasadnione natomiast. i to bardzo. jest kolejne stwierdzenie tyczące odejścia wiosny precz. Wiosna zaczyna się dla mnie w końcówce lutego i trwa do końca kwietnia! Maj, to lato i koniec! Chciałbym napisać coś więcej, ale te cholerne grzaneczki powodują, że zaśliniam klawiaturę, więc idę coś ugrzać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjątek potwierdza zośkę.
   Tymczasem powinno się na nowo ustalić jakieś wytyczne klimatyczne: wiosna to marzec i kwiecień, a lato trwa od maja do lipca. Sierpień i wrzesień to prefixówka jesienna, a od października do lutego - trwa smętniawa.
   To tak oczywiste jak efekt ślinienia na widok moich grzanek.

   Usuń
  2. Jesteś z warszawy (celowo tak!), więc pewnie znasz z mendel posłów. Zagadaj i raz, dwa zmienimy kalendarz:)

   Usuń
 2. JA TEZ PRZERWAŁAM PRZY GRZANECZKACH, BO CHOCIAŻ NIE WIEM CO TO TO ŻÓŁTE NA NICH, WYGLĄDAJĄ SMAKOWICIE. RESZTĘ ŻÓŁTEGO MAM, NAWET ŻÓŁCIUTKIE AUTKO, ZALOTNE BO SZESNASTOLETNIE I SERNICZEK OD BRATOWEJ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na grzaneczkach ananas (recydywista).
   Ogólnie to widzę, że się dogadujemy kolorystycznie ;)

   Usuń
 3. Z jedzenia najbardziej mi się zachciało baobabów i własnie mi przypomniałaś, że nie wsadziłam topinamburu, trzeba będzie wymienić się z dzikami. Z tą gnojówką to musi coś być w powietrzu bo moja z pokrzyw też się nie zapieniła, ale cuchnie koncertowo i nie wiem co robić bo pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi wykosili (podstępnie, bladym świtem) jedyną dostępną kępę pokrzyw w okolicy. Za długo się czaiłam żeby b. urosła. Miałam nadzieję, że choć pokrzywa się zapieni. Eh. Widać mikroklimat siakiś taki bezpiankowy.

   Usuń
 4. Gnojówka - to brzmi wyśmienicie, nigdy nie próbowałem (robić), tylko kompost. Zabieram się za produkcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, pilnuj czasu i pianki i życzę powodzenia.

   Usuń
 5. O, rany, aż dostałam bardzo przyjemnej odmiany żółtaczki! Będzie czerwonka i białaczka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie będzie, na zasadzie franczyzy użyczyłam konceptu :)

   Usuń
 6. Czy ten krzew to nie czasem pięciornik krzewiasty?
  Dołączam się do życzeń dla kosiarzy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie - wygląda na pięciornik. Updejtuję zatem.

   Usuń
 7. Z żółtych, niedługo jeśli nie już zacznie się sezon na Pełniki europejskie. :)

  PS. Sernik wygrał wszystko! Dam nerkę za dobry sernik, a ten wygląda na dobry ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale własną czy kupną? To by mógł być niezły deal... dla obu stron ;)
   (Pełniki dość podobne do pełniaków, zwłaszcza w strukturach listnych)

   Usuń
 8. U mnie topinambur coś zeżarło, nam zostawiło resztki...
  Dorzuciłabym cudnie żółty żarnowiec miotlasty.:)
  Mieszaniec, brat mniszek, wielce urokliwy.:)
  Pozdrawiam wiosennie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładny ten żarnowiec i miotłę z niego można zrobić... zastanowię się czy bym nie. Ale piszą, że na skarpę zdatny, a czy ja mam skarpę? Hm. Poszukam ;)

   Usuń
 9. mniam sernik, narcyze przepadły pewnie już wcześniej.... kisses matko polko ekolożko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaskrom ja matka ;)
   Sernikiem nakarmiłabym, gdybyś dała szansę wizytą, uh.

   Usuń
  2. Następnym razem :) uściski

   Usuń