Historia o tyleż upojna, co krótka: z bloku do ogródka!

sobota, 15 lutego 2014

Nagrody World Press Photo 2014 w kategorii Przyroda

Zacznę od bardzo przyrodniczego duchem zdjęcia z kategorii Portrety pozowane:
1 miejsce w kategorii Portrety pozowane, fot Daniła Tkaczenko, cykl – "Ucieczka"
(chyba przed fryzjerem? ;) 


A teraz już kategoria Przyroda:

 
"W kategorii Przyroda pierwsze miejsce za zdjęcie pojedyncze przypadło włoskiemu fotografowi Brunowi D’Amicisowi, który w regionie Kebili (Tunezja) sfotografował przetrzymywanego nielegalnie przez rok w niewoli Fenka. Oprócz ogólnego dramatyzmu sytuacji, fotograf uchwycił na zdjęciu oznaki świadczące o lęku i agresywności zwierzęcia, którego gatunek zagrożony jest wyginięciem na skutek malejącej przestrzeni życiowej."


"W tej samej kategorii nagrodę za cykl zdjęciowy zgarnął Amerykanin Steve Winter dokumentujący życie Pum zamieszkujących dzikie regiony Gros Ventre w Wyoming (USA). Zwierzęta te są doskonale przystosowującym się do zmiennych warunków gatunkiem i obecnie można je spotkać również w okolicach miasteczek, a nawet dużych miast takich jak Los Angeles. Badający je przyrodnicy w celu obserwacji zaopatrują schwytane osobniki w nadajniki GPS, a następnie wypuszczają je z powrotem na wolność." 


"Kacper Kowalski, który już w ubiegłych latach miał na swoim koncie sukcesy w World Press Photo (m.in. podczas edycji w 2009 roku) wygrał tym razem 2 miejsce swoim cyklem "Trujące Piękno" przedstawiającym zmiany w krajobrazie dokonane działalnością człowieka, której wpływ na środowisko okazał się niszczycielski. Choć z lotu ptaka często wygląda urzekająco pięknie."

Dodatkowo bardzo również  przyrodnicze zdjęcia z kategorii Sport :


"W drugiej i ostatniej podkategorii sportowej nagradzane zdjęcia dotyczyły już nie konkretnych wydarzeń, lecz raczej samego ducha sportu. Tutaj za pojedyncze zdjęcie nagrodzony został Francuz Jeff Pachoud, któremu z powietrza udało się uchwycić piękne ujęcie z wyścigów psich zaprzęgów rozgrywanych w Megève."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz