Historia o tyleż upojna, co krótka: z bloku do ogródka!

czwartek, 9 lipca 2015

POPIÓŁ w ogródku i o płonącej ręce z ogniska

Poniżej kilka porad na zastosowanie popiołu z ogniska. I pomyśleć, że niektórzy używają go tylko w środę popielcową ;). Nie jestem pewna czy chodzi konkretnie o spopielone szczątki starych 'Przekrojów' i 'Horyzontów techniki' ze strychu, no alem łaskawa i trochę wiedzy roślinom w grządki zawszem rada sypnąć.
Odradzam natomiast karmienie ognia 'Życiem na gorąco' i inną laminowaną niemiecką prasą, gdyż farba drukarska płonie na niebiesko i ogólnie wygląda to i pachnie dość niezdrowo. No ale skąd same wziąć naręcza jodłowych szczap? Za to wysuszona po skoszeniu trawa zachowuje się rewelacyjnie, a ogień strzela wesoło.


Buzujesz, szalejesz! Smagasz dymem po oczach aż łzawią. Aromatyzujesz ubrania wędzonką. Trzeba ciągle ci machać jakąś płachtą, byś czuł się podsycony. No ale nikt nie mówił, że będzie przyjemnie.

Przy okazji odradzam podsycanie ognia denaturatem w spray. To znaczy sposób jest wybitnie wygodny, ale może się zdarzyć, że będziecie w konsekwencji  biegać po ogródku z płonącą ręką (która się zajęła) wystawiową ponad głowę. Pół biedy jeśli w tym samym roku odbywa się Olimpiada (fani sportu zawsze mile widziani), w każdym innym przypadku wygląda to żałośnie ;)


A tu wybieranie popiołu z dołu w celu rozdysponowania na grządkach.


 WYKORZYSTANIE POPIOŁU

"Popiół ze spalonych drewnianych szczap to niesłusznie niedoceniany surowiec o wielu możliwościach praktycznego zastosowania. Najłatwiej mogą go zebrać posiadacze kominków uruchamiający domowe paleniska w jesienno-zimowe wieczory. Wiosną i latem popiół pozostaje po zdrowym grillowaniu i pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem. Oto, w jakich rolach odnajdzie się niepozorny, szary pył.

Nawóz do roślin
To najprostszy i wyjątkowo praktyczny sposób na wykorzystanie popiołu, także tego, który powstał w trakcie kulinarnych zabiegów na świeżym powietrzu. Kto ma kompostownik, może dorzucać do niego popiół przez cały rok. Kto nie ma – może wymieszać niewielką ilość popiołu z ziemią do roślin domowych i ogrodowych. Można też wsypać popiół do zagłębienia w ziemi. Drzewny popiół zawiera duże ilości potasu, wapnia i fosforu, za które większość roślin będzie wdzięczna. Wyjątek stanowią rośliny lubiące kwaśną ziemię, ponieważ związki te podwyższają pH gleby.

Straszak na gryzonie i insekty
Ogrodnicy docenią także skuteczność popiołu w zmaganiach z myszami, ślimakami, mrówkami i innymi niepożądanymi insektami. Rozsypany na ich ścieżkach i na glebie popiół skutecznie zniechęci je do zawierania bliższej znajomości z pielęgnowanymi roślinami. Przechowywane w szafie ubrania, które czekają na swój sezon, można posypać odrobiną pyłu, by w naszej garderobie nie zamieszkały mole. Popiół łatwo daje się wytrzepać z odzieży bez ryzyka jej trwałego pobrudzenia.

Ekologiczne czyściwo
1 miarka popiołu i 2 miarki wrzątku, wymieszane w wiaderku i pozostawione na kilkanaście godzin, od czasu do czasu zamieszane, a na końcu przefiltrowane przez płócienną ściereczkę dadzą doskonały środek do czyszczenia szkła, rodowych sreber i biżuterii. A posypane na kilka godzin popiołem plamy z farby na ścianach, kamieniu lub cegłach można usunąć przez przetarcie szczotką. Popiół usunie też znaczną część plam na odzieży, pod warunkiem, że są one świeże. W tym przypadku warstwę popiołu usuwa się kawałkiem białego pieczywa. Do tego celu nie używamy popiołu pozostałego po grillowaniu.

Neutralizator zapachów
Popiół doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy, dlatego warto go użyć np. do utrzymania w czystości kociej kuwety. Z pewnością będzie zdrowszym rozwiązaniem, niż chemiczne proszki. I tak samo skutecznym.

Pogromca zimy
Oblodzone lub oszronione chodniki, podjazdy i ścieżki staną się w mgnieniu oka bezpieczne, gdy posypie się na nie warstwa popiołu. Zawiera on sól, która szybko rozprawi się z tymi nieprzyjemnymi aspektami zimy.
Jest tylko jeden warunek, by powyższe pomysły można było uznać za ekologiczne – popiół powinien powstać na skutek spalenia drewna, które nie zostało potraktowane chemicznymi podpałkami.
A dla odważnych mamy jeszcze jedną wskazówkę – popiół wymieszany w wodzie z gliną, solą, liśćmi herbaty, łuskami ryżu i niegaszonym wapnem to mikstura, dzięki której Chińczycy przygotowują swoje słynne „stuletnie jaja”."

via [klik]

4 komentarze:

 1. Kominkowcem jestem, ale na ścieżkę nie wyrzucam popiołu, wiesz jak to się na butach do domu wnosi? ;))

  A na tym trzecim zdjęciu, to normalnie łosia z płonącym porożem widzę!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różne rzeczy w ogniu można zobaczyć... A to najwyraźniej łoś Saurona ;)

   Usuń
 2. Popiół z kominka, grilla zawsze wysypujemy na kompostownik.
  Nie można dopuścić aby się zmarnował.
  Świetny blog.
  Dzięki za odwiedziny i pozostawiony komentarz.
  Po powrocie muszę u Ciebie zapuścić korzenie i przeczytać wszystkie posty.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kompostownik oczywiście też, tylko trzeba wtedy dodawać też azotu, żeby się to lepiej rozkładało. Martwi mnie tylko że w przypadku wysypywania na grządki nie panuję ostatecznie nad zmianą ph ziemi, która zasadowieje.
   Pozdrawiam serdecznie i oczywiście zapraszam.

   Usuń